Dlaczego ta strona istnieje ?

 

Cześć. Nazywam się Zofia Dąbrowska,  z zawodu jestem nauczycielką. Interesuję się  etnografią Lubelszczyzny i regionu lasowiackiego. Lubię przyrodę, podróże, towarzystwo ludzi i lubię jak coś się dzieje. Dlatego od najmłodszych lat udzielałam się społecznie. Już w szkole podstawowej angażowałam się w działalność organizacji szkolnych. Należałam do Związku Harcerstwa Polskiego i pełniłam różne funkcje, począwszy od zastępowej, aż po komendanta szczepu. Zdobyłam wszystkie stopnie harcerskie i instruktorskie.

Będąc instruktorem, każdego roku wraz ze swoimi harcerzami wyjeżdżałam na obozy harcerskie. Wtedy narodziła się moja miłość do Bieszczadów, która trwa do dzisiaj. Odwiedzam Bieszczady o różnych porach roku i za każdym razem zachłystuję się ich pięknem. Od 1998 r. należę do Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie pełniłam funkcję kronikarza, a później funkcję skarbnika. W 1997 r. założyłam we wsi Cygany, gdzie pracowałam, Zespół Ludowy Cyganianki dla dorosłych, a następnie Dziecięcy Zespół Regionalny Rutka. Obydwa zespoły prowadziłam do końca 2002 r. Od 2003 r. do 2010 r. śpiewałam w Kapeli Ludowej z Gorzyc, a od 2011 r. do 2014 r. w Kapeli Nad Łęgiem, również z Gorzyc. Od 2001 r. działam w Stowarzyszeniu na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany, tam wspólnie z innymi członkami realizuję różne projekty głównie związane z kulturą regionu.

Ten blog powstał z chęci uporządkowania moich dotychczasowych zbiorów i opracowań oraz  podzielenia się z innymi swoim dorobkiem, doświadczeniem i zainteresowaniami. Dlatego  tutaj znajdziecie zdjęcia z moich podróży, moje opracowania, również te które wcześniej publikowałam, jak i zdjęcia moich wytworów plastycznych i prace uczniów wykonane pod moim kierunkiem. Oprócz tego na bieżąco będę zamieszczała nagrania z moich badań terenowych i wszystko to co mi w duszy gra.

Prowadzenie blogu to dla mnie nowe wyzwanie, które motywuje mnie do aktywnego życia. Zawsze miałam wiele pomysłów i dość dużo entuzjazmu do podejmowania nowych wyzwań, ale dopiero teraz mam  czas i możliwości, by realizować swoje pasje.  Jeżeli uda mi się kogoś   zainteresować jakimś materiałem, lub zarazić swoim życiowym optymizmem będę szczęśliwa. Witam w moim kolorowym, fascynującym świecie!