Pieśni, Samary
Pozostaw komentarz

Walentynki

      Dziś oprócz tego, że mamy Środę Popielcową, przypada popularne w ostatnim czasie – Święto Zakochanych. Patronem tego święta jest św. Walenty. Kim był św. Walenty i dlaczego uznano go patronem zakochanych?

   Jest kilka legend na ten temat, informacje o nim są dość niejednoznaczne i nie wiadomo czyprawdziwe. Wiadomo, że ur. ok.175 r. w Interamnie, zm. ok. 268269 w Rzymie śmiercią męczeńską. Był biskupem, z wykształcenia lekarzem.

  Kiedy cesarz Klaudiusz II Got zakazał zawierania małżeństw przez mężczyzn w wieku od 18 do 37 lat, bo uważał, że młodzi ludzie nie mający rodziny chętniej słą w jego armii, zakaz ten miał złamać biskup Walenty, błogosławiąc potajemnie śluby młodych kandydatów do armii. Za to wtrącono go do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Podobno dziewczyna pod wpływem tak wielkiej miłości ze strony Walentego odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał Walentego ściąć. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r. dlatego właśnie na pamiątkę tego dnia, 14 lutego obchodzimy Święto Zakochanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *