Cygany, Obrzędy, Pieśni, Plastyka, Region lasowiacki, Śpiew obrzędowy, Stowarzyszenia, Twórca, warsztaty, Wieś
Pozostaw komentarz

Warsztaty

,,Ej kołem wionku” – Warsztaty śpiewu obrzędowego z repertuaru Marii Kozłowej z dawnego Machowa

 

Zajęcia warsztatowe poświęcone będą nauce pieśni obrzędowych, głównie weselnych z regionu lasowiackiego i pracy nad techniką tzw. białym głosem. Region lasowiacki charakteryzuje się ogromnym bogactwem pieśni o niespotykanych gdzie indziej tekstach i ciekawej, archaicznej melodyce. Pieśni pochodzą ze zbiorów własnych prowadzącej warsztaty – Zofii Dąbrowskiej,  pozyskane podczas badań terenowych, jakie prowadzi  od 1990 roku. Są to pieśni z repertuaru legendarnej śpiewaczki Marii Kozłowej i zebrane od mieszkańców wsi z okolic Tarnobrzega. Dodatkową atrakcją dla uczestników warsztatów będzie zapoznanie z weselną plastyką obrzędową (rózga weselna, stroik (strojnik) panny młodej, bukieciki orszaku weselnego), zwiedzanie Izby Regionalnej im. Marii Kozłowej,  bezpośredni kontakt z mieszkańcami wsi, zajęcia w terenie.

 

Gdzie:

  • Świetlica OSP we wsi Cygany, Gmina Nowa Dęba (10 km od Tarnobrzega).

Prowadzenie:

Zofia Dąbrowska – badaczka i kontynuatorka tradycji lasowiackich, uczennica wybitnej znawczyni   i propagatorki kultury lasowiackiej Marii Kozłowej z dawnego Machowa, założycielka Zespołu Cyganianki i Regionalnego Zespołu Dziecięcego Rutka, oba zespoły prowadziła w latach 1997- 2002. W latach 2003 – 2014 była solistką kapeli w Gorzycach. Uczestniczka wielu warsztatów śpiewu i tańca tradycyjnego.

Dla kogo:

– warsztaty skierowane są  do  osób interesujących się śpiewem tradycyjnym i dawnymi obrzędami weselnymi,

– zarówno dla początkujących, jak i tych, które mają już doświadczenie w śpiewie tradycyjnym.

Od uczestników oczekujemy:

– gotowości do uczenia się ,,ze słuchu”, w  bezpośrednim przekazie mistrz – uczeń,

– udziału w zajęciach realizowanych podczas projektu, (nieobecności należy uzgodnić z prowadząca warsztaty indywidualnie),

– pozytywnego nastawienia.

Harmonogram warsztatów:

  • 19 – 20 maja 2018,
  • 30 czerwca – 1 lipca 2018 r.
  • 25 – 26 sierpnia 2018 r.
  • 20  października 2018 r.

Zapisy:

  • udział w warsztatach jest bezpłatny,
  • obowiązują zapisy drogą mailową na adres: poczta@zprzytupem.eu

Informacje dodatkowe:

  • najbliższe hotele znajdują się w Tarnobrzegu i w Nowej Dębie,
  • jeśli ktoś woli warunki turystyczne, można nocować na miejscu, wówczas należy przywieźć ze sobą karimatę i śpiwór (jest dostęp do kuchni i do łazienki z prysznicem).

Program „Szkoła Mistrzów Tradycji”.
Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytut Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów tradycji”.

Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem.

Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu.

 „Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018”.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *