Cygany, Obrzędy, Pieśni, Plastyka, Region lasowiacki, Stowarzyszenia
Pozostaw komentarz

„Ej kołem wionku!”

,,Ej kołem wionku” – Warsztaty śpiewu obrzędowego (lasowiackie pieśni obrzędowe z repertuaru Marii Kozłowej z dawnego Machowa).

 

Zajęcia warsztatowe poświęcone będą nauce pieśni obrzędowych, głównie weselnych z regionu lasowiackiego i pracy nad techniką tzw. białym głosem. Region lasowiacki charakteryzuje się ogromnym bogactwem pieśni o niespotykanych gdzie indziej tekstach i ciekawej, archaicznej melodyce. Pieśni pochodzą ze zbiorów własnych prowadzącej warsztaty – Zofii Dąbrowskiej,  pozyskane podczas badań terenowych, jakie prowadziła  od 1990 roku. Są to pieśni z repertuaru legendarnej pieśniarki Marii Kozłowej i zebrane od mieszkańców wsi z okolic Tarnobrzega. Dodatkową atrakcją dla uczestników warsztatów będzie zapoznanie z weselną plastyką obrzędową (rózga weselna, stroik panny młodej, bukieciki orszaku weselnego), zwiedzanie Izby Regionalnej im. Marii Kozłowej,  bezpośredni kontakt z mieszkańcami wsi, zajęcia w terenie.

 

Gdzie:

 • Świetlica OSP we wsi Cygany, Gmina Nowa Dęba (10 km od Tarnobrzega).

Prowadzenie:

Zofia Dąbrowska – badaczka i kontynuatorka tradycji lasowiackich, uczennica wybitnej znawczyni   i propagatorki kultury lasowiackiej Marii Kozłowej z dawnego Machowa, założycielka Zespołu Cyganianki i Regionalnego Zespołu Dziecięcego Rutka, oba zespoły prowadziła w latach 1997- 2002. W latach 2003 – 2010 była solistką  Kapeli Ludowej, a później do 2014 Kapeli ,,Nad Łęgiem” w Gorzycach. Uczestniczka wielu warsztatów śpiewu i tańca tradycyjnego.

Dla kogo:

– warsztaty skierowane są do osób interesujących się śpiewem tradycyjnym i dawnymi obrzędami weselnymi,

– zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które mają już doświadczenie w śpiewie tradycyjnym.

Od uczestników oczekujemy:

– gotowości do uczenia się ,,ze słuchu”, w  bezpośrednim przekazie mistrz – uczeń,

– udziału we wszystkich zajęciach realizowanych podczas projektu, (nieobecności należy uzgodnić indywidualnie),

– pozytywnego nastawienia.

Harmonogram warsztatów:

 • 19 – 20 maja 2018,
 • 30 czerwca – 1 lipca 2018 r.
 • 25 – 26 sierpnia 2018 r.
 • 20 –    października 2018 r.

Zapisy:

 • udział w warsztatach jest bezpłatny,
 • obowiązują zapisy drogą mailową na adres: poczta@zprzytupem.eu
 • liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Informacje dodatkowe:

 • najbliższe hotele znajdują się w Tarnobrzegu i w Nowej Dębie,
 • jeśli ktoś woli warunki turystyczne, można nocować na miejscu, wówczas należy przywieźć ze sobą karimatę i śpiwór (jest dostęp do kuchni i do łazienki z prysznicem).
 • szczegóły podamy wraz z potwierdzeniem o zakwalifikowaniu się na warsztaty.

Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów tradycji”.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

 

Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem. Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *